Dış cephe mantolama
Dış Cephe Mantolama Ankara

Dış Cephe Mantolama Ankara

83 / 100

Dış cephe mantolama Ankara da iklimin yazın sıcak, kışın soğuk ve sert geçmesinden dolayı oldukça popüler durumda. Aynı zamanda dış cephe mantolama Ankara da uzun yıllar önce yapılmaya başlandı. Ankara mantolama konusunda pazar payı olarak 2. büyük şehrimizdir.

Bu yüzden kaçak iş yapan merdiven altı diye tabir ettiğimiz mantolama firmaları da Ankara içinde tabiri caizse mantar gibi çoğaldı. Tabi bu durum fiyatlara yansıdı ve fiyatlar düştü. Eğitimsiz işçiler, kalitesiz malzemeler arttı. Doğal olarak işçilik kalitesi ve malzeme kalitesi çok aşağılara çekildi. Bu başlangıçta iyi gibiydi ancak yapılan mantolama işinin ömrünün azalmasından dolayı aslında yapılan işin ucuza değil pahalıya yapıldığı anlaşılınca yeniden kaliteli malzeme ve işçilik yapan mantolama firmalarına rağbet artmaya başladı.

Dış cephe mantolama Ankara

Peki binamızda ısı yalıtım işini yaptırmaya karar verdik ancak dış cephe mantolama Ankara da ne kadar doğru yapılıyor ve hangi firmalar daha kaliteli. Tabi bu işlerin maliyeti ne tutar? Bizde bu yazımızda dış cephe mantolamaya dair her şeyi size baştan anlatmaya karar verdik.

Gelin birlikte en baştan inceleyelim.

Mantolama nedir?

Mantolama nedir? Bundan 10 yıl önce olsaydı size mantolamayı anlatmakta zorlandığımız için keşiflere gelirken mantolama nedir sorusunu kolay cevaplamak adına yanımızda çeşitli numuneler getiriyorduk. Neyse ki artık herkes biliyor ve çok az kişi mantolama nedir diye soruyor. Ancak kelime anlamı olarak mantolama nedir? Mantolama bir yapının tamamen dıştan kaplanarak ısı yalıtımı yapılması işlemidir aslında. Ancak bu kelime günümüzde anlam kayması yaşamış ve içerden yapılsa bile mantolama denilmiştir. Artık bunu bizde böyle kabul edip ayırt etmek için iç mantolama yada dış mantolama tabirlerini kullanıyoruz.

Dış cephe Mantolama nasıl yapılır?

Dış cephe mantolama nasıl yapılır? Bundan kastettiğimiz şey aslında binanın ısı yalıtımı yapılırken nelere dikkat edilir ve nasıl daha iyi yapılır. Firmamız Ankara merkezli olduğu için aslında size dış cephe mantolama Ankara da nasıl yapılır ve biz nasıl yapıyoruz anlatmaya çalışalım.

Gelin hep birlikte firmamızın bu işi nasıl yaptığını inceleyelim.

  • İlk önce dış cepheye güvenlikli iskele kurulur. Burası önemli güvenlikli iskele olması şart bizce.
  • Daha sonra varsa bina dış cephesinde kabarmış ve dökülmek üzere olan sıvalar kazınarak temizlenir.
  • Dış cephede bulunan pvc yağmur inişleri, çeşitli kablolar vb varsa hepsi sistemin üzerine taşınır. Ancak bu taşıma işlemi gelişi güzel değil muntazam yapılır. Örneğin dış cephede sallanan kablolar sistemin üzerine taşınırken kablo kanalı kullanılır.
  • Bina en altından kod alınarak ısı yalıtım levhalarının yapıştırılmasına başlanır. Her üst sırada şaşırtmalı döşeme yapılır. Pencere kenarları vb çatlamaya müsait köşelerde L kesim ve diagonel şekilde donatı filesi atılır.
  • Daha sonra dübelleme işlemine geçilir. Her tam levhanın yada yarım levhanın 4 köşesine 1 ortasına yada 4 köşesine 2 ortasına dübel atılır. (bu kullanılan öbekleme sistemine göre yapılır)
  • Dübelleme işleminden sonra ısı yalıtım sıvası diş büyüklüğü min:0,5cm olan taraklı mala ile yüzeye çekilir ve üzerine donatı filesi bastırılmadan yapıştırılır. Kuruduktan sonra ısı yalıtım sıvası ile son kat çekilir.
  • Çoğu firma kullanmasa da sıva işleminden sonra kaplama astarı vurulması hem yüzey tutunmayı arttırması hemde mineral sıva çekilirken sarfiyat ve işçi hızını etkilediğinden dolayı kullanılmalı.
  • Kaplama astarından sonra tercih edilen kalınlıkta (biz 3mm öneriyoruz) mineral sıvanın çekilmesi ve aynı yönde tırfıllanması.
  • Dış cephe boya ya geçilmeden önce tercihe bağlı astar uygulana bilir. (şart değil) İstenilen renklerde silikonlu yada akrilik esaslı dış cephe boyalarıyla istenilen renklere dış cephe boyanır.
  • İş bitimi molozlar, çöpler toplanır. Balkonlar ve camlar temizlenerek teslimat yapılır.

Dış cephe mantolama fiyatları

Dış cephe mantolama fiyatları çeşitli faktörlere göre hesaplanır. Bunlar metraj, malzeme cinsi (eps,xps vs), kalınlık, yoğunluk(danste dedikleri olay), ödeme şekli ve merkezimize olan uzaklık.

Siz yine de dış cephe ısı yalıtım işiniz olduğunda fiyat çıkarmak için profesyonel bir firmadan keşif isteyiniz! Ankara içi keşiflerimiz ücretsizdir!

Daha detaylı bilgi için 2020 dış cephe mantolama fiyatları yazımızı incelemeniz iyi olacaktır.

Bir Cevap Yazın